تمرکز

از ویژگی های مهم یک تمرین خوب تمرکز است.تمرین بدون تمرکز باعث می شود که قطعه را فراموش کنیدویا قسمتهایی از آن را از یاد ببرید.حرکاتی که انگشتان شما با تمرکز روی ساز انجام می دهندبا حرکات بدون تمرکز ،تفاوت بسیار دارند.حرکات بدون تمرکز رفته رفته از ذهن زدوده می شوند ویا به شکل نادرست در حافظه ذخیره می گردند وحین نوازندگی به شدت ایجاد مزاحمت می کنند.این حرکات در مغز شما ثبت شده ودر هنگام نواختن ایجاد اشکال می کنند وجزئی از عادت نوازندگی تان می شوند.

مثلا اگر قطعه ای را با تمپوی دلخواه بنوازید وآن را درحافظه تان به ثبت برسانید وپس از مدتی به این نتیجه برسید که قطعه را باسرعت اشتباه انجام داده اید وباید از آن کاسته شود ویا به آن افزوده شود ،تغییرتمپو بسیاردشوارخواهد بود.

فرض کنید شما هرروزمسافت خانه تا محل کارتان را ازیک مسیرمشخص طی میکنید.حال پس ازمدتی بایداین مسیر راتغییردهید و ازجای دیگر به محل کارتان بروید.شما حتمادرروزهای نخست دچاراشتباه خواهید شد و ناخودآگاه مسیر قبلی را انتخاب می کنید.

نواختن یک قطعه باسرعت زیاد و تغییرآن به یک سرعت معتدل نیز،بسیاردشوارخواهد بود ،باید سرعت جدید رادوباره با تمرکز درحافظه عضله ها ذخیره کرد.

تکرار بدون تفکرقسمت های دشوار یک اثر ،مانند پاساژها ،تریلها ،ترمولوها ،تریوله ها و….هرگز به طور کامل در ذهن شما شکل نمی بندد.

اما اگراین تکرارها با تمرکز ، سرعت قابل کنترل وبا آرامش انجام شوند ،درذهنتان جای باز میکنند وماندگار میشوند. بنابراین باید هرلحظه با تمرکز و دقت فراوان تمرین کرد.در غیر این صورت یک استراحت کوتاه مدت ضروری ولازم خواهد بود.

  افکار مزاحم – ذهن فعال

 معمولا در هنگام تمرین یا نوازندگی ،افکاری به ذهن شما خطور میکنند که باعث می شوند تمرکز خود را از دست بدهید ودچار اشتباه شوید.این اندیشه های مزاحم ، اغلب به طور ناگهانی پدیدار میشوند و به شدت نوازندگی شما را تحت الشعاع خودقرار می دهند ،بطوریکه هرگاه تصمیم می گیرید آن ها را از ذهن خود دور کنید ،سرعت نفوذ آنها به مغز بیشترشده ،تا جایی که ناچارمی شوید دست از نواختن بردارید.یکی ازراه هایی که میتوانید بر این افکار غلبه کنید ،تمرین  (( ذهن فعال )) است.

با این تمرین قادر خواهید بود در زمانی کوتاه تر ازچندثانیه دوباره تمرکز خود را بدست آورید.دراینجا شما میتوانید پس از هجوم این افکار مزاحم ،به حرکت دستها و بخصوص دست چپ خود بیاندیشید و به نتهایی که در آن لحظه باید روی ساز به صدا درآیند ،فکرکنید. این تمرین را میتوانید حتی زمانی که سازدردست نداریدانجام دهید.قطعه را مقابل خود قراردهید و به آن نگاه کنید .تصورکنید سازرادردست گرفته اید وانگشتهایتان برقسمتهای مشخص روی آن قراردارد. حال ضربه مورد نظر رادر قسمت مشخص شده اجراکنید و ساز را به صدا درآورید و آنرا به تصویر بکشید.

اگرموفق شوید این تصاویر را درذهن خود به ثبت برسانید ،هیچ فکرمزاحمی قادرنخواهد بود تمرکزشمارا ازبین ببرد.

باتمرین (( ذهن فعال )) قادر خواهید بود به مقدارقابل توجهی بر این افکار غلبه کنید .بنابراین اگر هنگام نوازندگی دوباره اندیشه های بیهوده به ذهن شما خطور کرد ،در آن لحظه به حرکت انگشتها ،نحوه اجرای صحیح فرود آمدن دستها وانگشتان برروی ساز واجرای ضربه ها وچگونگی ایجاد صدای ساز باکیفیت بهتر فکرکنید.

مهدی عاشوری (بردیا)

09303900305

BardiaAshoori@yahoo.com

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *