جیمبه(جیم بی)

 جیم بی که به اشکال گوناگون  دیگری نیز تلفظ میشود؛ یک طبل جام شکل با طناب پوشیده شده ( با سطح کوک شده یاپوست میزان شده )که با دست عریان نواخته میشود. طبق گفته مردم بامالا در مالی، نام جیمبه از این گرفته شده است: ” آنکه دی جه، آنکه به”  که به این معنی است: “همه در کنار هم  جمع میشنود در صلح” و هدف درام را مشخص می کند. در زبان بامبارائی  “دی جه “فعل گرد آمدن و جمع شدن است و” به” بعنوان صلح ترجمه می شود.جیم به ، دارای بدنه ای حکاکی شده از چوب سخت و سر طبل ساخته شده از پوست خام دباغی نشده ( بی خطر) است، اکثرا بطور رایج ساخته شده از پوست بزغاله، است. به استثناء حلقه ها ، جیم به ؛دارای قطر بیرونی 38-30 cm  و ارتفاع 63-58cm  میباشد. اکثریت،  قطری بین رنج 13 تا 14 اینچ دارند  و رنج وزنی جیم به از 5 کیلو تا 13 کیلو گرم میرسد و به سایز و جنس بدنه آن بستگی دارد. سایز متوسط جیم به که از چوب های سنتی ( متشکل از پوست و حلقه ها و طناب) وزنی حدود 9 کیلو گرم دارد.

جیم به ،می تواند اصوات گوناگون وسیعی را تولید کند که به همین علت آنرا یکی از طبل های چند منظوره و مختلط می سازد. درام بسیار بلندی است که به آن اجازه می دهد بعنوان یک ساز تکنواز، فرای یک گروه پرکاشن بزرگ قرار داده و به وضوح شنیده شود.. مردم مالینکه میگویند که یک درامر ماهر کسی است که بتواند  دی جیم به را به سخن در آورد؛ یعنی نوازنده با سازش بتواند یک داستان احساسی  را بازگو کند و( اصطلاحا با سازش با شنونده حرف بزند). ازاین ساز هرگز بعنوان یک طبل سیگنالی ویا وسیلهایی برای  ارسال پیام توسط مردم مالینگه استفاده نشده است.

بطور سنتی، جیم بی تنها توسط مردان نواخته میشده است. درمقابل، سایر سازهای پرکاشن که بطور رایج بعنوان بخشی از گروه نواخته می شوند؛ مانند شیکر، کارگنان( یک زنگ لوله ای شکل)، کسه کسه( یک جغجغه سبدی بافته شده) معمولا توسط زنان نواخته میشود. حتی امروزه به ندرت دیده می شود که زنان جیمبه یا دونان را_ در آفریقای غربی_ بنوازند و در آفریقا وقتی زنان ، زن جیم بی نواز  می بینند، اظهار شگفتی میکنند.

 

مهدی عاشوری(بردیا)

09303900305

BardiaAshoori@yahoo.com

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *