درامز ( درام سِت)

ازحدود بیش از نیم قرن گذشته تا کنون  (( درامز )) به عنوان یکی از اصلی ترین سازها، از جایگاه خاصی برخوردار است. ، به گونه ای که امروز کمترین قطعه ای در موسیقی را میتوان یافت که (( درامز )) در آن نقشی نداشته باشد. اهمیت  (( درامز )) در ریتم ، حفظ وزن وهماهنگی  میان اجزای آهنگ ، آنچنان است که باید آن را ستون فقرات یک قطعه نامید که بدون آن آهنگ  خالی از هیجان ، جذابیت وتاثیرگذاری لازم است. وجود ویژگیهای  های فوق موجب شده است  که امروزه شمار زیادی از علاقه  مندان ودوستداران موسیقی در سرتاسر جهان به فراگیری و نواختن (( درامز )) این نگین سازهای کوبه ای روی آورند. درایران نیز چند سالیست که درامز کانون توجه مردم مخصوصا جوانان واقع شده است که در این بین فقدان منابع آموزشی به ویژه در عرصه کتاب هنر جویان را با مشکلاتی مواجه ساخته است.

نام استاندارد و شناخته شده این ساز در همه جای جهان درامز یا درام سِت است که در اصطلاح رایج فارسی به غلط جاز خوانده میشود. لازم به توضیح است که جاز و به عبارت صحیح تر ( Jazz  ) نوعی موسیقی فولکلوریک منتسب به سیاهان آمریکایی است که در حدود سال های 1900 در منطقه می سی سی پی  آمریکا پایه گذاری گردیدواز آنجا به مناطق دیگر جهان بسط یافت. جّز در ابتدا موسیقی رقص بود که شامل ریتمهای تند متناسب با رقص های سنتی سیاهان اجرا می شد که رفته رفته و با تکامل بداهه نوازی عنصر اصلی موسیقی شد.

ویژگی های اصلی موسیقی جز عبارتند از:

1 – تکیه بر ریتم وبداهه نوازی به عنوان اصل وپایه موسیقی

2 – وجود میزانهای لنگ و ملودی  غیر مشخص ومؤکد.

از موسیقی جز در طول 5 دهه گذشته رشد و شکوفایی سبک های مختلف و متنوعی همچون : ( Be – Bop  ) ، ( Free Jazz   (Cool Jazو (Soul Jazz  ) و…. منشعب شد.تاریخ موسیقی جز با درخشش نو آوران وتاریخ سازان بزرگی همراه بوده که هریک با بهره گیری از ویژگیهای خاص موسیقی جز ، آثار فنا ناپذیری بر جای گذاشته اند و نام موسیقی جز را در جهان جاودانه ساخته اند.

سنج

عبارت از یک صفحه برنجی و فلزی مدور با قطرهای مختلف بین ۲۰ تا ۶۰ سانتیمتر و معمولا وسط سمت بیرونی سنج برای نگهداشتن آن بکار میرود است. صدای سنج ها بسته به خاصیت آنها تفاوت میکند. این خاصیت ها عبارتند از:

. قطر سنج

. ضخامت سنج

. شکل سنج

آلیاز و جنس فلزی که در ساختن سنج بکار رفته است.

 مهدی عاشوری (بردیا)

09303900305

BardiaAshoori@yahoo.com 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *