بِندیر (عربی:بندیر؛ جمع آن : بنادیر، همچنین اِربنی یا اّربنی نیز نامیده میشود)

 یک طبل یا درام چوبی است که زمانهای مدیدی در آفریقای شمالی و بویژه در موروکو بعنوان سازی سنتی استفاده میشده است.برخلاف تامبورین ، بندیر زنگوله ندارد اما اکثر اوقات یک نوار باریک از جنس روده گوسفند و یا سیم گیتار باس در امتداد هردوسر آن از سمت داخل ودقیقا پشت پوست کشیده شده است که وقتی ضربه ای با انگشت یا چوب درام( اسیک ) بدان وارد میشود صدای وزوز مانندی ایجاد میکند. بندیر طبلیست چوبی با قابی از جنس چوب و یک غشا  یا یک لایه. بندیر آواهای متفاوتی را با توجه به ضرباتی که بر روی پوست خود میپذیرد، خلق میکند. اندازه بندیر 14 تا 16 اینچ بوده و از نظر نحوه نواختن به 4 شکل نواخته میشود :

 1-  بطور عمودی نگاه داشته  شده و انگشت شصت دست چپ در حفره ی  ویژه ای که  در قاب یا کمانه تعبیه شده است قرار گرفته  واز انگشتان دست چپ برای پایه تعادل این ساز و نیز جهت نواختن ضربات (تم و بک) بر روی پوست آن استفاده میشود.

 

2– بطور عمودی وکمی مایل به طرف بدن ودر بین دوپا گذاشته شده ونواخته میشود که در این حالت هردو دست آزاد بوده واجازه فرود آمدن بر روی پوست را در حالتهای مختلف دارند.

 

3 – گاهی بطوری عمودی و بنا به راست یا چپ دست بودن نوازنده بر روی ران پا گذاشته میشود و با قسمت ساعد دست ازروی بدنه تعادل بندیر را حفظ نموده که در این حالت دست مربوطه از ناحیه مچ برای اجرای ضربه آزاد است و دست مخالف نیز همینطور.

 

4 – گاهی بندیر را بر روی پایه ای قرار داده وبه اجرای آن میپردازیم .

  بندیر در جشن ها و مراسم ویژه ی صوفی استفاده میشده است و سنت صوفی قویا با  موزیک ،ریتم و رقص های ویژه جهت رسیدن به درجات والای عرفان و هوشیاری شهرت دارد . این ساز در آفریقای شمالی، مصر باستان، مزوپوتمیا و بالاخص در موروکو مورد استفاده بوده است. همزمان با بندیر ساز دیگری به نام بونگو که مفصلا به توضیح آن خواهیم پرداخت آنرا همراه میکرده است که کوچکتر از بندیر بوده و معمولا نزدیک به پایان قطعه نواخته میشده است . بونگو صدائی بسیار زیر تولید میکند و از کوزه های رسی یا لعابی که با تسمه های چرمی به یکدیگر متصل شده اند ساخته میشود. صدای بندیر با سه کوک تنور – باریتون  وباس قابل اجرا میباشد.

 

مهدی عاشوری (بردیا)

09303900305

BardiaAshoori@yahoo.com

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *