امروزه صداي ويژه كاخون در بسياري از سبكهاي موسيقايي به طور فراگيري به گوش مي رسد . در كوبا ، نواحي ساحلي پرو ، همراه با سبكهاي موسيقايي “توندِرو” (Tondero) ، “ساما كوئه كا” (Zamacueca) ، والس پرويي ، فلامنكوي مدرن و غالب گونه هاي رومبا از كاخون استفاده مي شود .  اولين باري كه كاخون در موسيقي فلامنكو وارد شد ، در دهه 1970 ميلادي توسط پاكودولوسيا بود . وي در سفري كه به پرو داشت از پركاشنيست بزرگ پرو ، “كائيترو سوتو” (Caitro Soto) ، يك كاخون هديه گرفت و به اسپانيا برد .

بعدها در سِكستِت پاكودلوسيا و ديگر اجراهايش ، روبم دانتاس (Rubem Dantas) پركاشنيست برزيلی برايش كاخون (و ديگر درام ها را) مي نواخت . در دوره معاصر كاخون مدرن بسيار پرطرفدار شده ، به عنوان ساز همراه گيتار آگوستيك در بسياري از اجراهاي صحنه اي و استوديويي در سراسر دنيا استفاده مي شود . شاید شنيدن نام برخي از هنرمندان و گروههايي كه اين ساز را در اركستر خود گنجانیده اند جالب باشد . مت كروگر ، جنيفر لوپز ، ريكي مارتین ، ،گلوريا استفان ، اغلب گروههاي پاپ ، رومبا ، راك و فلامنكوي اسپانيايي در اجراهاي صحنه اي ، تلويزيوني ، كنسرت ها و حتي در ضبط استوديويي آلبومهاي خود از كاخون استفاده مي كنند .

با علم به اين موضوع که کاخن از برده های موسيقيدان در نواحی اسپانيايی مستعمره آمريکا سر چشمه می گيرد، دو تئوری برای اين آلت موسيقی وجود دارد. احتمال دارد که اين طبل مستقيما بر گرفته از ادوات موسيقی جعبه ای شکل از آفريقای غربی و مرکزی باشد. اين ادوات موسيقی جعبه ای شکل به خصوص آنگولا و آنتيلس (Antilles) توسط برده های اهل پرو به تدريج از صندوقچه های حمل اسپانيايی که در اختيار داشتند به وجود آمد.

در شهرهای بندری مثل مانتازاس (Mantazas) کوبا صندوقچه های حمل ماهی- روغن برای اين منظور استفاده می شد. تئوری ديگر اين است که برده ها اين جعبه ها را به سادگی به عنوان ادوات موسيقی به کار می بردند تا به اين ترتيب با تحريم های مستعمراتی اسپانيايی در مورد موسيقی، در اغلب نواحی آفريقا مقابله کنند. به اين طريق آنها می توانستند در مواقع ضروری وانمود کنند که کاخن ها صندلی يا چهار پايه ای بيش نيستند تا به عنوان ادوات موسيقی شناسايی نشوند. يك جعبه چوبي كه نوازنده با نشستن روي اون با گيتار و ساير سازهاي سبك فلامينگو همنوازي ميكنه.

 مهدی عاشوری(بردیا)

09303900305

BardiaAshoori@yahoo.com

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *