مراقبت از ناخن 2

برای نوازنده گیتار کلاسیک، سالم بودن ناخن حیاتی و بدون اغراق قابل مقایسه با پاشنه ی آشیل است. تمایل ناخن نسبت به شکستن، خم شدن، ترک خوردن و ساییده شدن شناخته شده است. عدم رعایت بهداشت در بروز ضایعات فوق دخیل می باشد اما به ندرت عامل اصلی محسوب می گردد.

در کل وضعیت ناخن به دو عامل بستگی دارد :

1_ عامل ژنتیک _ که غیر قابل کنترل است و شکل و ضخامت ناخن به این عامل بستگی دارد .

2_ مواد تاثیر گذار در رشد ناخن _ که با رژیم غذایی و … قابل کنترل است .

از مدت ها پیش مشخص شده است که خوردن برخی از مواد می تواند ناخن را محکم و قوی کند. به عنوان مثال، چنانچه بدن شخصی با کمبود کلسیم مواجه باشد ، خوردن قرص کلسیم و اگر بدن به مقدار زیادی اسید های آمینه نیاز داشته باشد ، رژیم غذایی دارای ژله برایش مفید است . شخص دچار کمبود ویتامین می تواند از قرص های ویتامین استفاده کند. همه ی اکسیرهای فوق مفید و کار سازند، اما نه در مورد همه ی افراد و در کل این روش ها مبتنی بر آزمون و خطا اند .

در حال حاضر ماده ای تحت عنوان Taff Nail  به بازار عرضه شده است که از محلولی آبی تشکیل گشته و تمامی مواد سازنده ی آن در رشد ناخن موثرند . ماساژ دادن یک قطره از محلول فوق روی گوشت انتهای  ناخن و پوست مجاورش می تواند مثمر ثمر باشد و مصرف یک بار در روز آن کافی است. حتما قبل از استفاده، دست خود را بشویید و خشک کنید .

الف) Taff Nail  تنها بر رشد ناخن تازه در ریشه ی ناخن تاثیر می گذارد و ناخن قبلی تا زمان رشد ناخن تازه، در ریشه ی ناخن تاثیر می گذارد و ناخن قبلی تا زمان رشد ناخن تازه، بدون تغییر باقی می ماند. مدت زمان لازم برای رسیدن ناخن جدید به نوک انگشت، در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا 3 تا 4 هفته طول می کشد .

ب ) Taff Nail  باعث ضخیم تر شدن ناخن نمی شود. نازکی ناخن ژنتیک است و شخص باید با آن کنار بیاید و شرایط موجود خود را بپذیرد. این ماده صرفا باعث کاهش تمایل ناخن نسبت به شکستن، ترک خوردن و یا خم شدن می شود.

ج) اگر ناخن از ته بشکند، با تکرار سیکل شستن دست و استفاده از این محلول _ چند برابر در روز _ به رشد ناخن سرعت داده خواهد شد. در مواردی مشاهده شده که با استفاده مرتب از این محلول، رشد ناخن تا شش برابر افزایش پیدا کرده است .

از روش های مصنوعی دیگری نیز می توان استفاده نمود که تاثیر کمتری دارند :

1_ دارو سازان موادی را برای رنگ کردن ناخن تهیه کرده اند. اکثر این مواد شیمیایی که الیاف ناخن را به یکدیگر متصل می کنند_ مانند بستن یک چوب به وسیله ی سیم _ این مواد کارا هستند، اما مصرف بیش از حد آنها، به شکنندگی و خشک شدن ناخن ها می انجامد .

2_ روش دیگر که قدری ساده تر است ، استفاده از لاک ناخن می باشد. برای مردان لاک بدون رنگ مطلوب تر است؛ البته لاک رنگی در ایجاد پوشش محکم و چسبندگی خوب به ناخن تاثیر بیشتری دارد . مارک های مختلف لاک ناخن از نظر چسبندگی خوب و استحکام پوشش با یکدیگر مختلف هستند و تنها با تجربه، آزمایش کردن و استفاده از انواع مختلف می توان بهترین آنها را پیدا کرد .

نحوه استفاده : ابتدا باید سطح ناخن را با باند یا پاک کننده ی  لاک ناخن پاک کرد تا چربی و دیگر مواد خارجی که چسبندگی پوششی  را کاهش می دهند، از روی ناخن زدوده شوند . باید لاک را در لایه های متوالی به ناخن بمالید _ هر دفعه فقط یک بار لاک را روی ناخن بکشید _ و قبل از زدن لایه ی بعدی، اجازه دهید تا لایه ی قبلی کاملا خشک شود؛ در این حالت استحکام پوشش آن بهتر خواهد شد .  توجه داشته باشید که صدای حاصل از ناخن لاک زده هیچ گاه به خوبی ناخن بدون لاک نمی شود .

هرگاه هیچ یک از روش های فوق قابل استفاده نباشند ، می توان از ناخن مصنوعی استفاده کرد . در این مورد نیز همان طور که تجربه شده است برخی مارک ها ( پیشنهاد جان دو آرت مارک Durofix  است.) از برخی دیگر بهترند. طبق آنچه که در بالا شرح داده شد، ناخن را تمیز کنید، لایه ای چسب به ناخن طبیعی بزنید،بگذارید قدری خشک شود، لایه ای چسب نیز به پشت ناخن مصنوعی بمالید و سپس آن را روی ناخن طبیعی قرار دهید. با چند بار آزمایش بهترین عملکرد را خواهید یافت . در نهایت باز هم صدای حاصل از ناخن مصنوعی به خوشایندی ناخن طبیعی نیست و صدای ” کلیک ” ناخن همراه با صدای سیم به گوش می رسد، که حذف آن تقریبا غیر ممکن است .

نگه داری : برای آنکه ناخن های تان همیشه در شرایط خوبی برای نواختن باشند به دو عامل زیر توجه کنید:

1_ کوتاه کردن و شکل دادن _ نگه داری و مراقبت روزمره ی لبه ی ناخن ، به مرتب و منظم کردن آن مربوط می شود ، اما مهم تر از آن، کوتاه کردن ناخن در فواصل زمانی مشخص است. دو روش متداول برای این کار:

الف) استفاده از ناخن گیر

ب) استفاده از سوهان

نکته : اگر همیشه ناخن ها را سوهان بکشیم و هیچ گاه کوتاه شان نکنیم، به مرور زمان استحکام ناخن کاهش پیدا می کند. البته نباید بگذاریم تا طول ناخن ها بیش از اندازه بلند شود.

سوهان فلزی ناخن یا سنباده _ فرقی نمی کند چقدر نرم باشد _ نه تنها طول ناخن را کوتاه می کند بلکه چسبندگی فیبرهای ناخن را نیز در لبه ی آن کاهش نمی دهد . این امر شکاف قابل رویتی در جهت رشد ناخن ایجاد نمی کند اما اگر ناخن به صورت تصادفی با چیزی تماس پیدا کند _ مانند رو تختی یا پارچه های پرزدار_ این شکاف را احساس می کنید. بهترین روش کوتاه کردن ناخن استفاده از سوهان نوع  Diamon Deb  است که با عمل قطع کردن ناخن را کوتاه می کند و هیچ بر جستگی ایی که باعث شکستن آن شود، بر جا نمی گذارد. اگر چه قیمت این سوهان گران است، اما طول عمر کار کرد آن بسیار زیاد است . بعد از سوهان زدن و رسیدن به طول و قوس مناسب، لبه های داخلی ناخن را به آرامی با سوهان تمیز کنید تا بقایای ناخن که کاملا جدا نشده اند ، پاک شود .

2_ سوهان زدن

روش سوهان زدن ناخن در تضمین یکنواختی صدا بسیار مهم است. دست را طوری مقابل خود قرار دهید که کف دست به صورت و ناخن با چشم شما هم تراز باشد و در این حالت قوسی بسازید که منحنی نوک ناخن با منحنی انتهای انگشت منطبق باشد . نکته ی مهم آن است که نیم دایره ی ناخن باید در تمامی انگشتان یکسان باشد و به یک طریق با سیم ها تماس پیدا کند . اگر ناخن قوسی برابر با نوک انگشت داشته باشد، هر سه انگشت  i,m,a با زوایای متفاوت به سیم ها برخورد می کنند ( فرقی نمی کند که زاویه ی دست چگونه باشد . ) یک ورق کاغذ سنباده بسیار نرم _ درجه ی متوسط ، خیس یا خشک _ را روی سطح صاف بگذارید؛ حال دست خود را در وضعیت نواختن قرار دهید و ناخن ها را به آرامی از راست به چپ روی کاغذ سنباده بکشید. محل لکه های سفید تولید شده روی ناخن، مرکز منحنی ناخن ها را نشان می دهد. محل این لکه ها به شرح زیر است :

الف) انگشت اشاره _ متمایل به سمت شست

ب) انگشت میانی _ متمایل به سمت وسط ناخن

ج) انگشت حلقه _ تقربیا در وسط ناخن

نکته : محل دقیق این نقاط به وضعیت دست هر فرد بستگی دارد و آنچه با قاطعیت می توان گفت این است که نقاط مشروحه در مرکز سر انگشت واقع نمی شوند . منحنی ناخن در هر فردی با توجه به شکل انگشت، ناخن و نحوه ی عملکرد دقیق انگشتان مشخص می شود . نوازنده برای رسیدن به محنی مناسب هر ناخن، باید با دقت به صدای تولید شده از هر انگشت گوش دهد و با استفاده از روش آزمون خطا، بهترین تجارب را کسب کند. در نهایت، پولیش کردن ناخن ها ، حرکت نرم و لغزش راحت ناخن ها را بر روی سیم _ بدون صدای اضافی و عدم وجود زبری روی لبه ی ناخن که باعث تخریب صدا می شود _ تضمین می کند . هیچ ماده ای برای پولیش نهایی وجود ندارد که به اندازه ی کافی نرم باشد ، اما موادی که به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از :

1_ نرم ترین کاغذ سنباده ی موجود، از نوع خیس و یا خشک .

2_ سنگ سنباده _ مثل سنگی که ابزارساز خود را با آن تمیز می کند_ مانند سنگ چاقو تیز کنی .

حتی سطح داخلی لیوان شیشه ای نیز می تواند برای این منظور مفید باشد .

نکات زیر را به خاطر بسپارید :

1_ نوازنده ی دارای ناخن های نازک یا کاملا انعطاف پذیر، تن ضعیف و کم حجمی را تولید می کند .

2_ نوازنده ای که حرکت دست راست او غلط باشد نیز صدای ضعیفی تولید می کند .

نوازندگان از دو دسته فوق ، با کج کردن دست راست به سمت صفحه ی انگشت گذاری، تا حدی از ساییده شدن ناخن خود جلوگیری می کنند .

نوازندگانی که به دلیل نحوه ی نواختن غلط یا استفاده از گیتار کم صدا، صدای ضعیفی از ساز در می آورند، با زدن ضربه های قوی سعی در جبران این نقص دارند که این امر باعث سایش ناخن ها می شود . در صورت عدم اجرای درست مضراب قوی نیز صدای نا مطلوبی تولید می شود و نوازنده  برای نرم کردن صدا، دست خود را می چرخاند و این امر نیز ساییدگی بیشتری در ناخن ایجاد می کند .

برگرفته از کتاب جان دو آرت

ترجمه فرزاد دانشمند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید